A művészeti oktatásról…

Tisztelt Szülők, kedves Gyerekek!

Az alábbiakban olvasható rövid tájékoztató abból a célból készült, hogy a leendő elsős tanulók és szüleik jobban megismerhessék a Vermesy Péter Alapfokú Művészeti Iskola működését, és segítse az esetlegesen felmerülő kérdések megválaszolását.


Szakok, évfolyamok:

A Maglódi Vermesy Péter Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola részeként működő művészeti iskolában három művészeti ágazatban (zeneművészet, táncművészet és képzőművészet) folyik alapfokú művészetoktatás. A jelenleg válaszható szakok:

  • Klasszikus zene: cselló, furulya, fuvola, gitár, hegedű, trombita, zongora
  • Népzene: népi furulya, népi hegedű, népi bőgő
  • Táncművészet: néptánc
  • Képzőművészet: festészet és grafika

A művészeti iskola 2 + 6 + 4 évfolyamának elnevezése: előképző 1, előképző 2, alapfok 1, alapfok 2, …, alapfok 6 + továbbképző 7,…10. Ezek az elnevezések segítenek megkülönböztetni a művészeti évfolyamokat az általános iskolai évfolyamoktól.

Tanáraink:

 Klasszikus zene:

  • Bak Ernő                                           furulya, trombita, gitár, kamarazene
  • Benedekfi Tünde                               zongora
  • Gyöngyössy-Szabó Viktor Gábor        zongora, szolfézs, korrepetíció
  • Imre Alexandra                                  cselló
  • Imre László                                       hegedű
  • Jutasi Miklós                                     furulya, fuvola, kamarazene
  • Késmárky Uzonka                             zongora, szolfézs, kórus szólam, tanszakvezető
  • Kostyák Attila                                    hegedű, népi hegedű, kamarazene
  • Kozma-Krátki Kitti                             szolfézs, alsós énekkar
  • Kurucz Levente                                 klarinét
  • Molnár Katalin                                   zongora
  • Ráti Bernadett                                   zongora, szolfézs
  • Simon Barbara                                  zongora, művészeti vezető
  • Tóth István                                       zongora, népi bőgő
  • Tóth Zsombor                                   népi furulya

Néptánc:

  • Demeter Erika                                   tanszakvezető
  • Kis István
  • Nagy-Szőke Dóra
  • Osztertágné Szeili Mariann

Festészet:

  • Csépe Milla                                       tanszakvezető
  • Kálmánné Nánássy Zita

Tanórák:

A zenei előképzőben két évig szolfézst tanulnak a gyerekek, egyéni hangszertanulás az alapfokon kezdődhet. Az előképzősöknek két órája, az alapfokon tanulóknak négy órája van egy héten. Az egyéni hangszeres órák 30 percesek, a csoportos órák (szolfézs, kamarazene, néptánc, festészet) 45 percesek. A tanórák zömmel a délutáni órákban vannak. Az alacsonyabb évfolyamokon igyekszünk az általános iskolai órákhoz kapcsolni a művészeti iskolai órákat.

Térítési díj:

A művészeti iskolába járóknak az első szakra vonatkozóan térítési díjat, a második szakra tandíjat kell fizetni. (Alanyi jogon mentesülnek a hátrányos helyzetű tanulók és a sajátos nevelési igényű tanulók) A térítési díjat törvényi szabályozás alapján a fenntartó határozza meg, melyet két részletben, félévenként kell befizetni. A térítési díj mértéke függ a tanulmányi eredménytől. A térítési díjakhoz az egy főre jutó jövedelem alapján lehet kedvezményt kérni. A Monori Tankerületi Központ, Maglód Város Önkormányzata és a Vermesy Művészeti Alapítvány a korábbi években -szintén kérelem alapján- kiegészítő támogatást nyújtott a rászorulóknak.

Kapcsolódás az általános iskolához:

A művészeti iskola zenei előképzős osztályai hagyományosan a „d”-s, Vermesy-tagozatos osztályok. Ezek az osztályok már több mint húsz éve működnek első-második évfolyamon zenei előképzős osztályként és még a mindennapos testnevelésbe beszámított heti két óra néptánc órájuk is van a gyerekeknek. Harmadik osztályban a komolyabban érdeklődő tanulók választhatnak egyéni hangszert. A jelentkezők nagy száma miatt felvételi meghallgatáson döntenek a tanárok a felvételről.

Az „a”-s Vermesy-tagozatos osztályok szintén már több éve hagyományosan a néptánc tagozat osztályai, a táncórák mellett heti egy szakköri órában szolfézst is tanulhatnak. (A néptánc órák a mindennapos testnevelésben az általános iskola testnevelés óráiból heti kettőt teljesítenek.)

Festészet és grafika szakra minden osztályból tudunk jelentkezőket fogadni, ha az órarendjük megengedi.

Koncertek, bemutatók:

A művészeti iskolába járó hangszeres tanulók, szolfézscsoportok és az énekkar évente két alkalommal (advent, évvége) adnak koncertet a szülők és érdeklődők számára. A tánctagozatosok ugyanígy két néptáncbemutatón, a festő tagozatosok pedig két kiállításon mutatják be a munkáikat.

Versenyek, továbbtanulás:

Legjobb tanulóink rendszeresen részt vesznek a számukra kiírt tanulmányi versenyeken szép eredményeket elérve. Minden második évben a monori zeneiskolával felváltva megrendezzük a Regionális Zongoraversenyt. Az elmúlt években több tanulónk is művészeti szakirányban tanult tovább és sikeres felvételit tett. Zeneművészeti ágon a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába és a Szent István Gimnázium zenei osztályaiba jutott be több tanulónk. A festészeti tagozatosok közül a Budapesti Képzőművészeti Szakközépiskolába és a Szent László Gimnázium rajztagozatára jutottak be. Néptáncosaink közül többen a nyíregyházi Táncművészeti Szakközépiskolában tanultak. Az elmúlt években öt volt diákunk a középiskola elvégzése után egyetemi szinten folytatta művészeti tanulmányait.

Egyéb programok:

A művészeti iskola számos tanórán kívüli programot szervez a diákok és gyakran szüleik számára is. A teljesség igénye nélkül sorolok fel néhányat: Vermesy Művészeti Napok, „Művésztanáraink hangversenyei”, „Notturno” diákhangverseny, Táncház, múzeumlátogatások, operalátogatások, hangversenyek, koncertek, bemutatók, fellépések itthon és külföldön, hazai és külföldi táborok, kirándulások. Végezetül egy rövid felsorolás arról, hogy miért érdemes a művészei iskolába járatni a gyerekeket. Azért, mert olyan hasznos délutáni elfoglaltságot kap, ahol személyisége a művészetek, valamint a magyar népi kultúra és hagyományok megismerésén keresztül gazdagodik, pozitív mintákat lát és jó közösségek alakulnak a művészeti nevelés révén.

Várjuk tehát a gyerekeket a Vermesy Péter Alapfokú Művészeti Iskolában!

Simon Barbara és Tóth László

intézményvezető-helyettesek